Reputation : 0
Points : 0
Datum upisa : 22.04.2008

Evropski prvenac Zenita! Empty
PočaljiNaslov: Evropski prvenac Zenita!   Evropski prvenac Zenita! I_icon_minitimeČet Maj 15, 2008 3:37 am

Evropski prvenac Zenita! 612459797482b569b38735292364930_bigFudbaleri ruskog Zenita osvojili su prvi Evro trofej u istoriji kluba, pošto su u finalu UEFA kupa na stadionu Mančester Sitija pobedili škotski Rendžers sa 2:0. Strelci za Ruse u finalu bili su Igor Denisov u 72. minutu i Zirijanov u poslednjem minutu. Pre ove sezone najveći uspeh Zenita u Evropskim takmičenjima bio je plasman u osminu finala kupa UEFA. Sa druge strane, Rendžers se borio za drugi trofej u Evro kupovima, posle osvajanja Kupa pobednika kupova daleke 1972. godine.

Tim koji sa klupe predvodi Holanđanin Dik Advokat pružao je tokom sezone sjajne partije u ovom takmičenju, a u samom finalu Zenit je sasvim zasluženo slavio pošto je pored postignutog gola propustio još dve-tri odlične prilike.

Ekipa iz Glazgova ovogodišnje takmičenje u Evropi počela je duelima sa Zetom i Zvezdom u kvalifikacijama za Ligu šampiona, a tokom sezone Rendžers je napravio nekoliko sjajnih rezultata u najjačem evropskom takmičenju, ali ih je iz osmine finala izbacio Lion u poslednjem kolu faze po grupama.
Evropski prvenac Zenita! 699668998482b56501e504648374292_bigRusi, iako bez suspendovanog najboljeg strelca takmičenja Pogrebnjaka, krenuli su ofanzivno u finalu, i već u četvrtom minutu imali su prvu priliku. Timoščuk je dobro proigrao Aršavina na desnoj strani, ovaj je ušao u kazneni prostor i šutirao, ali u spoljnu mrežu.

Startni pritisak Zenita ostavio je Rendžersu dosta prostora za kontre. U sedmom minutu Darševil se posle jedne takve akcije našao u dobroj prilici, ali je pogrešio u dodavanju. Golman Rendžersa Aleksander u 11. minutu dobro je intervenisao posle udarca Širla, a šest minuta kasnije Broadfut je izblokirao novi pokušaj Širla.

U narednih desetak minuta igralo se uglavnom na sredini terena, a Andrej Aršavin ponovo je zapretio u 29. minutu dobrim udarcem sa oko 20 metara. Golman Rendžersa Nila Aleksander ponovo je bio na nivou.

U 39. minutu viđena je jedna od retkih akcija Škotlanđana koja je završila u kaznenom prostoru Zenita. Dejvis je odradio odličan posao na desnoj strani i centrirao, a udarac Vitakera glavom je završio preko gola ruske ekipe.

Evropski prvenac Zenita! 1881009909482b565037e88980973438_bigU 45. minutu glavni sudija meča nije dosudio očigledan penal, pošto je Broadfut posle pokušaja Aršavina loptu zaustavio rukom u kaznenom prostoru. Penal ipak nije dosuđen, i na poluvremenu je bilo 0:0.

Drugo poluvreme obe ekipe počele su oprezno, ali je i u takvoj postavci Zenit bio mnogo bolji. Rusi su konstantno pritiskali odbranu Rendžersa koja je ove sezone pokazala da može izuzetno dobro da se brani.

U 59. minutu Ferguson je dobro uposlio Darševila, ali je ozbiljnu priliku za Rendžers sprečio Ivica Križanac dobrim startom. U 63. i 64. minutu oba tima mogla su do toliko željenog gola. Prvi su priliku imali „Policajci“ kada je pokušaj Vitakera sa ivice kazenog prostora umalo završio u golu Zenita posle odbitka.

Već u sledećem napadu Aleksander je istrčao kako bi sprečio akciju Zenita, ali je pre njega do lopte stigao Aršavin. Napadač Zenita pokušao je da plasira loptu iskosa sa leve strane, ali je na gol liniji zaustavio Papac, i ostalo je 0:0.

Evropski prvenac Zenita! 269459406482b5650549ce156811698_bigOdličan meč u Mančesteru ipak je nagrađen i golovima, a Zenit je prvi postigao u 72. minutu. Teke je osvojio loptu u skoku, ona je došla do Aršavina koji je sjajnom asistencijom pronašao Denisova u kaznenom prostoru, a ovaj je smirenom reakcijom poslao loptu pored Aleksandera za velikih 1:0.

Samo dva minuta kasnije Rusi su imali još jednu fantastičnu priliku. Posle rikošeta u kaznenom prostoru lopta se odbila do Širokova na desnoj strani, on je vratio u srce šesnaesterca do Zurlanova koji je iz pozicije iz koje je teže promašiti uspeo da pogodi spoljni deo stative.

Volter Smit je tada počeo sa izmenama, ali njegov tim do kraja nije imao nikakve šanse. U nadoknadi vremena Zenit je overio pobedu, a gol je Zirijanov. Andrej Aršavin je proigrao Tekea, a ovaj je zavrnuo odlično za Zurijanova.

Zenit – Rendžers 2:0 (0:0)

Zenit: Malafeev, Anjukov, Širokov, Križanac, Širl, Denisov, Zirijanov, Aršavin, Teke, Fajzulin (Kim Don).
Rendžers: Aleksander, Papac (Novo), Vir, Kueljar, Brodfut, Vitaker (Bojd), Hemdani (MekKaloh), Tompson, Dejvis, Ferguson, Darševil.